Hoppa till sidans innehåll

Serieförändringar


Nedan finner ni urdragningar och förändringar i seriespel, poolspel, knatteligan och Skånemästerskapen säsongen 2016/2017.

Har ni intresse av att ersätta något urdraget lag? Kontakta då kansliet på 040-600 59 60.

Senior / Junior

Damer Div 3
160817 Höganäs IBF har dragit sig ur.
160817 Åby IBK har dragit sir ur.

Herrar Div 2
161208 IBK Slottshöjden har dragit sig ur.

Herrar Div 3 Norra
161101 IBK Höken har dragit sig ur.

Herrar Div 4 Norra
160901 FBC Helsingborg har dragit sig ur.
160907 IBK Osby har dragit sig ur.

Herrar Div 4 Södra
160901 FBC Ystad H4 har dragit sig ur. Malmhaug KFUM IBF H4 ersätter.
190929 Lomma FBC H4 har dragit sig ur.

Herrar Utveckling
160817 Röke IBK/Göinge IBK har ersatt en vakant plats.
161017 IK Stanstad har dragit sig ur.

Damjunior 19
160901 Röke IBK har dragit sig ur.

Herrjunior 18
160831 Malmhaug KFUM IBF har dragit sig ur. FC/FBC Helsingborg ersätter.
160901 Skurups IBK har dragit sig ur.

Ungdomslag (Röd Nivå)

Flickor AB (F00) Lätt
160919 Malmhaug KFUM IBF har dragit sig ur.

Flickor C (F02)
160817 Bjärreds IBK/ÅIBK har dragit sig ur.
160912 Gårdarike IBK har dragit sig ur.

Flickor D (F03)
160927 FBC Viljan har dragit sig ur.
161207 Kävlinge IBK har dragit sig ur.

Flickor E (F04)
160822 FC Helsingborg har dragit sig ur.

Pojkar A (P00) Lätt
160817 FBC Engelholm har dragit sig ur.
160823 Munka Ljungby IBK har dragit sig ur.

Pojkar B (P01) Lätt Norra
160915 Emmaljunga GoIF har dragit sig ur.

Pojkar B (P01) Lätt Södra
160817 KFUM Malmhaug 2 har dragit sig ur.
160817 Malmö FBC har dragit sig ur.
160822 Västra Ingelstad har dragit sig ur.
160825 IBK Höllviken P03 har dragit sig ur.
160909 Serien omlottad till trippelmöte.

Pojkar C (P02) Svår
160826 IBS Svedala har dragit sig ur.

Pojkar C (P02) Lätt Norra
160915 Emmaljunga GoIF har ersatt en vakant plats.
161027 Vv-84 SK Bjuv har dragit sig ur.


Pojkar C (P02) Lätt Södra
160907 Malmhaug KFUM har dragit sig ur.
160907 Gårdarike IBK har dragit sig ur. IBK Lund P02 Lime ersätter.
160929 Kävlinge IBK har dragit sig ur.

Pojkar D (P03) Norra
160817 FBC Engeholm Vita har dragit sig ur. Platsen ersatt av Hjärnarps IBK
160915 Emmaljunga GoIF har dragit sig ur. Platsen ersatt av Vv-84 SK Bjuv
161013 Hjärnarps IBK har dragit sig ur. Platsen ersatt av FBC Engelholm S 1.

Pojkar D (P03) Sydvästra
160817 FBC Engelholm Vita har ersatt en vakant plats.
161013 Malmö FBC Husie P02-2 har dragit sig ur.

Pojkar D (P03) Södra
160817 Näsets IBF har ersatt en vakant plats.
161012 Näsets IBF har dragit sig ur.

Pojkar E (P04) Norra
160817 Hjärnarps IBK har dragit sig ur.

Poolspel (Blå Nivå)

Flickor B
160823 IBS Svedala har dragit sig ur. Malmö FBC ersätter.
160901 Näsets IBF har dragit sig ur. Gårdarike ersätter.
160927 SST NET Landskrona har dragit sig ur.
170105 Gårdarike IBK har dragit sig ur.
170216 Försövs IF har dragit sig ur.

Flickor C
160905 Genarps IBK har dragit sig ur.
161219 Tygelsjö BK har dragit sig ur.
170105 Höllvikens IBF har dragit sig ur. Gårdarike IBK ersätter.

Pojkar A
160817 Näsets IBF har dragit sig ur.
160826 Åstorp/Kvidinge IBS har dragit sig ur.
160831 Höganäs IBF har dragit sig ur.
160912 FBC Engelholm 05-1 och 05-A har dragit sig ur.
161103 Malmhaug KFUM IBF har dragit sig ur.


Pojkar B Norra
160930 FBC Engelholm har dragit sig ur.

Pojkar B Västra
161115 SST NET Landskrona IBK har dragit sig ur.
161215 Näsets IBF har dragit sig ur. Hofterups IBF ersätter.

Pojkar C Norra
161013 Göinge IBK har dragit sig ur.

Pojkar C Södra
160930 IFK Klagshamn har dragit sig ur. Genarps IBK har ersatt.
161114 Tygelsjö BK har dragit sig ur. SST NET Landskrona har ersatt.
170131 SST NET Landskrona har dragit sig ur.

Pojkar C Västra
FC Helisngborg P06-1 har dragit sig ur.
161215 Näsets IBF ersätter ovan vakans.

Knatteligan (Grön Nivå)

Flickor B
161110 IBK Lund har tillkommit.

Flickor C
160907 Bjärreds IBK har dragit sig ur.

Pojkar A Norra
160901 Åstorp/Kvidinge IBS har dragit sig ur.
160901 Hjärnarps IBK har dragit sig ur.
160907 FC Helsingborg City har dragit sig ur.
160915 Frosta IBF (2 lag) har dragit sig ur.
161017 FC Helsingborg Maria Park (2 lag) har dragit sig ur. Bjärreds IBK och Båstads GIF ersätter.

Pojkar B Nordöstra
160823 Bromölla IBK har dragit sig ur.
161025 Åby IBK har dragit sig ur.

Pojkar B Sydvästra
161114 Bjärreds IBK 2 har dragit sig ur. Tygelsjö BK ersätter.
161116 IBK Höllviken P09 har dragit sig ur.

Pojkar C Nordöstra
161004 Örkelljunga har dragit sig ur. IBK Osby Vit ersätter.

Pojkar C Sydvästra
160907 Bjärreds IBK (2 lag) har dragit sig ur. Hofterups IBF och Malmö FBC har ersatt.
161116 IBK Höllviken P08 har dragit sig ur.
161215 Näsets IBF 1 och 2 har dragit sig ur. 
161215 Tygelsjö 1 och 2, Gårdarike IBK 2 och Malmö FBC 2 har ersatt ovan vakanser.


Pojkar C Västra
161017 Bjärreds IBK har dragit sig ur.

Skånemästerskapen

Damer Grupp 1
160819 Gårdarike IBK har dragit sig ur.

Herar Grupp 5
160822 IBK Osby har dragit sig ur.

Uppdaterad: 2017-02-16 14:19
Skribent: Peter Dahlberg

 

Följ Skånes IBF

instagramtwitter

facebookYouTube

ibis_logga_ny2

 

 

 


Skånes Innebandyförbunds samarbetspartners:
 

 

klubbhuset_logo_skibfse

 

Skåneidrotten

 
Innebandyutveckling

 

 

Postadress:
Skånes Innebandyförbund
Box 10063
200 43 Malmö

Besöksadress:
Hyllie Stationstorg 2
215 32 Malmö

Kontakt:
Tel: 040-600 59 60
E-post: This is a mailto link